Doğal Tarih Müzesi Londra’daki ilk durağımız, açıkçası daha gelmeden aylar önce görmek için sabırsızlandığım müzelerin başında geliyordu.

Metro ile South Kensington durağında inip, direkt metrodan müzeye bağlanıyorsunuz. Müzenin bahçesine kocaman bir atlıkarınca ve kayak pisti kurulmuştu 🙂

Yılbaşına yakın tarihte gitmenin nimetleri, burada oynayan çocukları biraz izledikten sonra vakit kaybetmeden kendimizi müzeye atıverdik.

IMG_2741  IMG_3275  IMG_3280

IMG_3281Oldukça heybetli bir yapı içine kurulmuş olan müze dışarıdan ilk bakışta bir katedrali andırıyor, oysa dünyanın en büyük ve en büyüleyici doğal tarih müzesine ev sahipliği yapıyor.

Müzenin içinde ilk insanların ve hayvanların fosillerinden, gerçek kalıntılara, ya da orjinalllerine uygun şekilde yapılmış çok sayıda hayvan maketine, gerçek iskeletlere rastlamak mümkün. Müze 4 bölüme ayrılıyor, green – yeşil, blue- mavi, red-kırmızı, orange- turuncu.

Tüm bölümlerin birleştiği Central Hall’ un ortasında ise Diplodocus dinazorunun model iskeleti bulunuyor. İskelet o kadar büyük ki tek bir fotoğraf karesine sığdırmakta zorlandık!

“Green Zone (yeşil bölge)” da deniz canlılarının fosillerine  ve bilinen ilk kuş olan Archaeopteryx’den bir çok yeni türe kadar kuş örnekleri ve ilk insan benzeri canlı olarak kabul edilen Lucy ‘nin 5.000.000 yıllık küçük iskeletinin kopyasını görebilirsiniz.

DSC01878 DSC01857

Dinozorları da içeren bölüm, ”Blue Zone (mavi bölge)” diye adlandırılıyor. Dinozorlardan başka, memelileri, insanları, deniz canlılarını, balıkları, suda ve karada yaşayan amfibileri, doğa resimlerini, sürüngenleri de içeriyor bu bölge. Burada dünya üzerindeki tüm canlılardan hatta dinozorlardan bile daha büyük olan mavi balinanın askıya alınmış modelini görebilirsiniz.

DSC01866

“Red zone ( kırmızı bölüm)” dünyayı şekillendiren güçler sergileniyor. En eski kayalar, ay taşı, elementler, volkanik taşlar ve dünya oluşumuyla ilgili bir çok simülasyonla tanışma fırsatı yakalayacağınız bir alan.

DSC01880 IMG_3283

Son bölüm yani “Orange zone ( turuncu bölge)” a blue zone’dan geçerek ulaşılıyor. Darwin Centre burada inşa edilmiş, 7 kattan oluşuyor, en yukarıdan aşağıya indikçe birçok bitki ve böcek örneğini görerek ilerliyorsunuz, isterseniz en aşağıda bulunan stüdyo içerisinde çalışanlarla sohbet edebilir, canlı hayvanları tutabilirsiniz.

DSC01873 DSC01871

Müzeye ilk girişte sol ve sağ alanda harita alabileceğiniz cam kutular var, burdan harita alırken 1 gp değerinde bağış yapmanız bekleniyor, ancak bu bir zorunluluk değil, çünkü bu şahane müzenin girişi ücretsiz ve sadece bağışlarla ayakta duruyor.

Haritanın içinde detaylı gezi planını bulabilirsiniz. Ziyaret planlar için müze her gün 10:00- 17:50 arası ziyaretçilere açık.

image image_1